Deep Run Soccer Tournaments

Stacks Image 227
Turkey Tournament:



The Deep Run Valley Sports Association is pleased to announce our Turkey Day Soccer Tournament for boys and girls, U‑9 to U‑15 age divisions. This year’s tournament will be held on Nov 30th
(boys) and Dec 1st (girls).


Raindate: TBD

Highlights of our tournament include:
Minimum of three games per team,
Individual trophies for all players on first- and second-place teams


The tournament is approved by the USYSA and will be played under the jurisdiction of EPYSA. Applications will be considered from approved club teams associated with the USSF and/or the USYSA. Maximum roster size is limited to a maximum of 18 players for 11 v 11 games and 14 players for 8 v 8 games. Three guest players per team will be allowed. No player may play for more than one team during the tournament.

Divisons/ Fees
U8-U11 (8v8) - $400
U11-U15 (11v11) - $500

Registration:

click on https://www.gotsport.com/forms/app/?eventid=37641 

Questions:
Please contact Mike Koch at 215-822-6037 or Michele Kokinda at 215-453-1788.


Stacks Image 222
Stacks Image 224

Over 70 Teams in 2013

Boys Teams

Boys U8 - (Need At least 1, Would Like At Least 5 More Teams)
1. DEEP RUN ARSENAL
2. PENNRIDGE HORNETS
3. VEREINIGUNG ERZGEBIRGE KICKERS
4. HARLEYSVILLE SA HOTSPUR
5. WARMINSTER UNITED FC

Boys U9 - (Would Like See At Least 2 More Teams)
1. VE GUNNERS
2. LANGHORNE NESHAMINY UNITED UNION
3. DEEP RUN GUNNERS
4. NAZARETH SC
5. METHACTON ACADEMY
6. UKRAININAN NATIONALS METALURH GREY
7. BUCKINGHAM UNITED RANGERS
8. WARRINGTON BLUE
9. WARRINGTON WHITE
10. WARRINGTON RED
11. HUNTER SC UNION
12. UKRAININAN NATIONALS METALURH BLACK

Boys U10 -(Would Like See At Least 4 More Teams)
1. DEEP RUN VALLEY UNITED
2. TEYSA ROYALS
3. WARMINSTER ARSENAL
4. UKRAINIAN NATIONALS ZIRKA GRAY
5. UPPER MORELAND HURRICANES
6. BUCKINGHAM UNITED CANTONA
7. DEEP RUN VALLEY DEEP RUN UNITED WHITE
8. LIGHTHOUSE SC FURY
9. DEEP RUN VALLEY DEVILS
10. TOWAMENCIN TITANS
11. UPPER DUBLIN SC BLACK SPARTANS
12.UNITED GERMAN HUNGARIANS THUNDER

Boys U11 - (Need At least 1, Would Like At Least 2 More Teams)
1. DEEP RUN UNION WHITE
2. DEEP RUN UNION
3. HORSHAM UNITED
4. UNITED GERMAN HUNGARIANS
5. UPPER DUBLIN SC RED FURY
6. HUMEVILLE SC VIPERS

Boys U12 -(Would like See At Least 2 More Teams)
1. LOWER MERION BENGALS
2. DEEP RUN VALLEY UNITED FC BLACK
3. DEEP RUN VALLEY UNITED FC BLUE
4. METHACTON UNITED SC MANIACS
5. UPPER DUBLIN SC GUNNERS
6. MONTGOMERY UNITED SOCCER TORNADOS
7. FC EUROPA RAPIDS

Boys U13 - (Would Like At Least 3 More Teams)
1. DEEP RUN VALLEY CHELSEA FC
2. WARMINSTER AVALANCHE
3. LOWER MERION CHAOS
4. YARDLEY MAKEFIELD SOCCER REAL
5. VEREINUNG ERZGEBIRGE EXPLOSION
6. HFC HAMMERS

Boys U14 (Need At least 3)
1. AC UNITED MAROON
2. LOWER SOUTHAMPTON AA APACHIES


Boys U15 - (Need At least 1, Would Like At Least 3 More Teams)
1. FALLS SC FLAMES
2. DEEP RUN DRVSA UNITED
3. WESTERN LEHIGH UNITED WESTERN LEHIGH LIGHTNING
4. UMSC 1860 LIONS
5. CARBON UNITED SC CUSC MAYHEM 98/99
6. UGH REVOLTION
7. CARBON UNITED SC CUSC MAYHEM
8. YARDLEY MAKEFIELD SOCCER RAPIDS

YARDLEY MAKEFIELD SOCCER RAPIDS
Girls Teams

Girls U8 - (Need At least 2, Would Like At Least 6 More Teams)
1. DEEP RUN TIDAL WAVE
2. DEEP RUN BLUE WAVE

Girls U9 - (Need At least 2, Would Like At Least 6 More Teams)
1. DEEP RUN LAND SHARKS
2. DEEP RUN PREDATORS
3. TEYSA FIRESTORM
4. TOWAMENCIN (TSC) THUNDER
5. WHITPAIN WILD

Girls U10 - (Would Like At Least 1 More Team)
1. BOYERTOWN UNITED
2. RAGE SC '03 ATHLETICA
3. DEEP RUN VALLEY BLAST
4. DEEP RUN COMETS
5. PENNRIDGE YELLOW JACKETS SWARM
6. RIDLEY UNITED REVENGE
7. UPPER MORELAND G-FORCE
8. QUAKERTOWN SC STRIKERS
9. PSC COPPA FORCE
10. WHITPAIN WONDER
11. UPPER DUBLIN INFERNO BLACK
12. HAVEFORD SC FUSION
13. HFC FREEDOM
14. UKRAININAN NATIONALS SLAVA BLACK

Girls U11 - (Would Like To See 2 more Teams)
1. YMS BLAZE
2. DEEP RUN VALLEY CRUSHERS WHITE
3. DEEP RUN CRUSHERS BLUE
4. QUAKERTOWN QSC SWAT WHITE
5. QUAKERTOWN QSC SWAT BLUE
6. DEEP RUN VALLEY CRUSH
7. VEREINUNG ERZGEBIRGE SPIELERIN
8. HUNTINGDON VALLEY AA FURY
9. COUNCIL ROCK UNITED MIRAGE
10. HUNTER SC MUSTANGS
11. PALISADES YOUTH SA EXPLOSION
12.VALLEY THUNDER
13. UPPER DUBLIN COPA
14. UKRANIAN NATIONALS HELIOS RED

Girls U12 (Would like At Least 1 More Team)
1. PHILADELPHIA SC BLUE STORM
2. DEEP RUN VALLEY SPORTS ASSN UNITED BLUE
3. PA RUSH
4. DEEP RUN UNITED BLACK
5. UPPER MORELAND WARRIORS
6. SOUTHAMPTON SA ORANGE CRUSH
7. HUNTER SC BLUE WOLVES

Girls U13 - (Would like At Least 3 More Teams)
1. CRUSA DYNAMITE
2. DEEP RUN VALLEY RAGE
3. PENNSYLVANIA RUSH CINZA 2000
4. WEST-MONT UNITED LAZERS
5. BERKS AJAX FC JAGUARS
6. DILLSBURG AREA SC KIXX FC
7. LANGHORNE NESHAMINY UNITED STORM.
8. LANGHORNE NESHAMINY UNITED LNUSC LI

Girls U14 (Would like At Least 4 More Teams)
1. WARMINSTER WILDCATS
2. DEEP RUN VALLEY FIREBALLS
3. DEEP RUN VALLEY STORM
4. UMSC GUNNERS
5. BUCKINGHAM UNITED SC CRUSH
6. UKRAINIAN NATIONALS KYIV DYAMO RED

Girls U15
- (Need At least 2, Would like At Least 6 More Teams)
1. UPPER SALFORD FUTBUL '98
2. DEEP RUN VALLEY STRIKERS
3. BUSC STRIKERS